O autorze
Ryszard Petru to wrocławianin i ekonomista z ogromnym doświadczeniem. W Banku Światowym zajmował się reformą finansów publicznych, polityką regionalną i klimatem inwestycyjnym. Był przewodniczącym Towarzystwa Ekonomistów Polskich oraz współpracował z Forum Obywatelskiego
Rozwoju. Jest autorem szeregu publikacji na tematy gospodarcze, a także współtwórcą książki "Koniec Wolnego Rynku? Geneza kryzysu". Zasady ekonomii doskonale tłumaczy nawet dzieciom, czego dowodem są jego książki dla najmłodszych.
Dziś Ryszard Petru to lider partii politycznej Nowoczesna, która daje nadzieję na to, że już
wkrótce będziemy żyć w nowoczesnym i dobrze zarządzanym kraju. Jego plan uzdrowienia państwa i gospodarki pokazuje, że Polskę można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

W 2017 roku zamiast „dobrej zmiany” musimy budować lepszą Polskę

Życzę każdemu z Państwa, by 2017 rok był czasem spełnionych marzeń, nowych, pasjonujących celów i szczęścia w życiu osobistym i zawodowym. Dobiega końca trudny rok 2016. Jako społeczeństwo stanęliśmy przed niezwykle trudnymi wyzwaniami.

Na naszych oczach, w błyskawicznym tempie powstała Polska murów, zamkniętych na dialog drzwi i głębokich podziałów w rodzinach, wśród przyjaciół, sąsiadów i współpracowników...
Różnice w poglądach politycznych i wyznawanych wartościach, zamiast wzbogacać intelektualnie i prowadzić nas do wspólnych rozwiązań, stały się narzędziem walki i pretekstem do społecznych wykluczeń.

Władza, zamiast chronić i budować, dokonała zamachu na niezależność systemu sądowniczego, stabilność finansów publicznych, edukację naszych dzieci i zdrowy rozsądek, który dotychczas, mimo błędów wielu polityków, chronił nas przed wypadnięciem za burtę.
Stawiamy czoła coraz większej fali populizmu, oferującego rozwiązania pozornie proste, ale w praktyce prowadzące donikąd.

Odpowiedzią na tę falę nie może być jeszcze więcej obietnic bez pokrycia i jeszcze więcej długu zaciąganego na koszt naszych dzieci.

Potrzebujemy rzetelności, odpowiedzialności i kompetencji. A także odwagi, by zamiast z oportunizmem urządzać się w niszczonym przez władzę kraju, mówić: STOP wszędzie tam, gdzie to konieczne.

Muhammad Ali powiedział kiedyś: „Ten kto nie jest wystarczająco odważny by zaryzykować, niczego nie osiągnie“. Nadchodzący rok to czas odwagi i ryzyka.
Przed nami cel - doprowadzić do bezpiecznego i najlepszego dla Polski rozwiązania kryzysu parlamentarnego oraz do zakopania podziałów społecznych, które powstały w wyniku tak zwanej dobrej zmiany.


Przedstawiciele rządu w noworocznych laurkach zapewnią nas, że demokracja ma się świetnie, gospodarka rozwija w zawrotnym tempie, a Polacy są szczęśliwi.
Wiemy dobrze, że tak nie jest, choć bardzo życzę nam wszystkim, by te słowa stały się kiedyś prawdziwe.

Po roku walki o respektowanie przez rządzących podstawowych wartości obywatelskiego, demokratycznego i praworządnego społeczeństwa, stoimy wszyscy przed linią, za którą brakuje już racjonalnych, dobrych dla Polski rozwiązań...
Deklaruję, że zrobimy wszystko co możliwe, by przyszły rok był czasem merytorycznego dialogu i odbudowy zaufania, zarówno społeczeństwa do polityków jak i polityków względem siebie.

Nie pozwolimy jednak, by ceną za pozorny spokój w polityce stało się przyzwolenie na ograniczanie swobód obywatelskich i łamanie prawa przez tych, których zadaniem jest stać na jego straży Staniemy w obronie tych wartości za każdym razem, gdy ktokolwiek spróbuje je zniszczyć.

Mam nadzieję, że rok 2017 będzie rokiem większej jedności polityków w fundamentalnych dla Polski sprawach, takich jak poszanowanie prawa, wizerunek za granicą oraz bezpieczeństwo finansów publicznych.

System sądowniczy musi być niezależny od nacisków politycznych. System edukacyjny i media publiczne muszą być odporne na próby indoktrynacji przez polityków. Gospodarka musi rządzić się przewidywalnymi regułami, tak by przedsiębiorcy – zarówno ci najwięksi, jak i ci mali -mogli oszacować ryzyko, do podjęcia którego odwagi im przecież nie brakuje.
Polityka zagraniczna rządu nie może być powodem do śmiechu, lecz polem do odpowiedzialnej współpracy i budowania międzynarodowych sojuszy wzmacniających bezpieczeństwo naszego kraju. Wreszcie, administracja państwowa ma obowiązek zachowania neutralności światopoglądowej i zasad rozdziału państwa od Kościoła.

Chcę Państwa zapewnić, że w 2017 roku Nowoczesnej nie zabraknie ani odwagi, ani determinacji by zamiast „dobrej zmiany“ budować lepszą Polskę. Lepszą dla każdego – niezależnie od tego, jakie poglądy polityczne wyznaje.

Dziękuję wszystkim, którzy w mijającym roku wsparli nasze działania, dziękuję za zaangażowanie tysiącom działaczy Nowoczesnej, na których w każdym zakątku Polski zawsze możemy liczyć.

Na koniec kilka słów o tych, których pożegnaliśmy w mijającym roku: artystach i autorytetach, których działalność i słowa towarzyszyły nam przez lata. W 2017 roku zabraknie: Andrzeja Wajdy, Marii Czubaszek, czy księdza Kaczkowskiego. Odeszli również: David Bowie, Leonard Cohen, George Michael i Muhammad Ali. I wielu innych... Zachowajmy ich w naszej pamięci i w sercach.

Szczęśliwego Nowego Roku!
Trwa ładowanie komentarzy...